USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Kabinenin önceki 100 gününde neler olacak? İşte ekonomide atılacak bulunan adımlar

Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Mehmet Şimşek oturdu ve Şimşek evvel açıklamasında “Türkiye’nin ussal müşterek zemine kan dolaşımı haricinde müşterek seçeneği kalmamıştır.” dedi. Peki bu ne kavrama geliyor? Ekonomist onur Oğuz bununla ilişik müşterek kır yazd?

Kabinenin önceki 100 gününde neler olacak? İşte ekonomide atılacak bulunan adımlar
05-06-2023 11:14
Google News

Ekonomim.com'dan onur Oğuz'un "Ekonomiye Şimşekli Yılmaz kabine" başlıklı yazısı

Aslında Mehmet Şimşek’in ekonominin başına getirilmesi hiç kimseye şaşırtı olmadı. Piyasa elhak bu düşüncesi satın almakla kalmamış, fiyatlamaya başlamıştı bile. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın teras konuşmasında sözünü ettiği; “uluslararası saygınlığa sahip finans yönetimi” elhak Şimşek idi…

Benim düşüncesince leziz sürpriz; CB yardımcılığına getirilen Cevdet Yılmaz oldu. Kabineye “ekonomi rengi” kazandıran adların en yukarı pozisyonundaki Yılmaz, güzel birlikte iktisatçı kendisine biliniyor. Dengeli, ne söylediğini bilen, popülizmden uzak, ekonomi disiplinini bilici ve uygulayıcı birlikte CB yardımcısı mevcut artık.

MAKULE DÖNÜŞ YOLUNDA YILMAZ-ŞİMŞEK İŞBİRLİĞİ

Önce Lütfi Elvan ve Guvernör Naci Ağbal’ın görevden katılması arkası sıra süregelen Nebati-Kavcıoğlu dönemi, seçme ekonomisinin uygulanmış bulunduğu ve asliye makroekonomik verileri karmakarışık etmişti. Heterodoks politikalarla dövizsiz, rezervsiz, finanssız bırakılan piyasalar, eğlenme noktasına gelmişti.
Şimdi bu ikiliden beklenen, en önce kanamayı durdurmak, döviz kıtlığına deva üretmek, hata yerde duran “faiz, döviz, enfl asyon” oranlarını etraf normallerine yaklaştırmalarıdır. Burada iş ve aut piyasalara en önce mukteza olan, güvendir. Yılmaz ve Şimşek bu itimatı verecek potansiyele sahiptir.

İKİ SORU İKİ CEVAP

Cevdet Yılmaz ne yapabilir? Cumhurbaşkanı yardımcısı olması, gündeş devirde ekonominin baş gündem olacağını gösteriyor. Yılmaz; ister yazışma becerisi ister alım satım üslubu, nezaketi ve erbap bulunduğu bilgiyle bakanlıklar ortada koordinasyonu sağlamakla kalmayacak, çürümenin eşiğine mevrut amme kurumlarına onur kazandıracaktır. Kendisinden muhtemel mükemmel da budur ve elhak en baş döndürücü gerekseme mahsus da budur.

Mehmet Şimşek ne yapabilir? Gelir gelmez verdiği önce demeç elhak niyetini sunuyor bizlere; “Türkiye’nin hesaplı birlikte zemine dolaşım haricinde birlikte seçeneği kalmamıştır.” Doğru birlikte teşhis… Nebati-Kavcıoğlu dümeniyle rotasından sapan ekonomi transatlantiğini sakıncasız sulara haiz olmak düşüncesince dümeni ele alacak. Yabancıların Türkiye beğenisini ilave anlamında “uluslararası itibarını” kullanacak.

not
KABİNENİN İLK 100 GÜNÜNDE NELER OLACAK?

Bu probleminin yanıtını düşünce okumanın ötesinde bilgiye dayandırdığımda şu safiha ortaya çıkıyor;

1-Öncelik, döviz kıtlığını gidermekte, çünkü döviz likiditesi ekonomiyi az daha eğlenme noktasına getirmişti.

2-Merkez’in %8,5’te tuttuğu ve tek işe yaramayan faizi, etraf normallerine tefriş etmek gerekecek. Her ne denli CB “daha da düşecek” dese de Yılmaz ve Şimşek ikilisi; kimlik faizi ile etraf faizini, olması müstelzim yerde buluşturmak zorunda. Merkez’in “alt koridor, yukarı koridor, geç akışkanlık penceresi” denli kavramlarla CB’nin nema söylemi problemininin aşılması beklenebilir.

3-Ülke riziko puanı bulunan ve şu anda 600’ler yöresinde gezinen CDS’leri düşürme amacında arsıulusal piyasalara “net, açık” mesajlar verilecek. Yetmeyecek bu önce 100 günde Londra, New York denli para merkezleriyle direkt değinme kurularak para yönetiminin bundan sonra tehlikesiz ellerde bulunduğu anlatılacak.

4-Enflasyon düşüncesince değil önce 100 günde, 31 Mart 2024 Yerel Seçimler öncesinde az daha tek bilinçlilik yapılamayacak. Sadece besin enflasyonunu gemlemek düşüncesince maliyet düşürücü çalışmalar gelecek.

5- Son 2 yılda, 220’si Merkez Bankası’na ilgili mecmu 700’ü aşan makroihtiyaditedbir lakaplı regülasyonlar sisteme sokulacak, ayıklanacak, sadeleştirilecek, kimisi kaldırılacak…

6-Merkez Bankası, Bankalar Birliği, BDDK, TMSF, TÜİK, Eximbank denli birimlere değim sahibi, mükemmel eşhas atanacak.

Etiketler mehmet şimşek ekonomi hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler