USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Kurban Bayramı evveliyat en düşüt kurbanlık fiyatları

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı önceleri en bağan kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Küçükbaşta 7 bin lira, büyükbaşta 84 bin lira...

Kurban Bayramı evveliyat en düşüt kurbanlık fiyatları
04-06-2023 22:12
Google News

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yakın Kurban Bayramı öncesinde büyükbaş ve küçükbaş efsanevi fiyatlarıyla ilişik izah yaptı. Yardımcı, küçükbaş hayvanların 7 bin TL, büyükbaşların ise 84 bin TL’den başlayacağını söyledi.

Kurban Bayramına önemli güneş kala, Türkiye’deki küçükbaş ve büyükbaş varlığı ve tutarları alçalma konusu oldu. Geçen sene Kurban Bayramında 1 milyona yakın büyükbaş, 22 milyon yöreleri da küçükbaş efsanevi satışı gerçekleşti.

Kilo fiyatı 140-160 TL arasında

2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş efsanevi oranını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, efsanevi sayısının tam kurda bulunduğunu belirtti.

Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş efsanevi bulunduğunu tamlayan Yardımcı, et fiyatlarına dikkati çekti. Fiyatların alışılagelen bulunduğunu da tamlayan Başkan Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların çalışkan kilo fiyatının 140-160 TL ortada bulunduğunu söyledi.

Yardımcı, “Fiyatlar az buçuk sabık seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden ötürü fiyatlar arttı, fakat düzgün olmayan değil. Geçen sene ete on paralık bindirim olmadı. Daha dünkü yüzdelik 100 bindirim geldi. Piyasada çalışkan küçükbaş 140-160 TL arası, büyükbaş 150-160 TL arasında” dedi.

Osman Yardımcı, kilo fiyatlarının beraberinde vatandaşın cebinden kurbanlık kabul etmek düşüncesince çıkma minimal rakamı da açıkladı.

Büyükbaşın fiyatı minimal 84 bin lira

Kurban pazarlarının kısa sürede kurulmaya başlayacağını tamlayan Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en çirkin şartta 7-8 bin TL, büyükbaşın pay fiyatı ise minimal adına 12-15 bin TL ortada değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 pay bulunduğu düşünüldüğünde müşterek büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu sene minimal 84 bin TL olacak” sanarak konuştu.

Et fiyatlarının etraf koşullarına mucibince alışılagelen olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde meydana getirilen spekülasyonlara vatandaşın inanmaması icap ettiğini kaydeden Osman Yardımcı, eş işletmelerinin desteklenmesiyle bu probleminin ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

Avrupa’da eş işletmelerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu yöntemin en aceleci halde hükümet çeşidinden desteklenmesi icap ettiğini laflarına ekledi.

Etiketler kurban Kurban Bayramı kurbanlık küçükbaş büyükbaş kasap
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler